سجاده فرش مسجد پاریسمسجد پاریس (یا مسجد بزرگ پاریس) اولین و مهمترین مسجد فرانسه و از مراکز مهم فعالیت جامعه مسلمانان پاریس می‌باشد. مسجد بزرگ پاریس مسجدی در شهر پاریس است که بعد از جنگ جهانی اول جهت قدردانی از مسلمانان که علیه آلمان‌ها جنگیده بودند بنانهاده شد.

این مسجد از جمله مساجد قدیمی اروپاست که قبل از رواج ساخت این گونه مساجد در کشور های اروپایی و امریکایی در دهه پنجاه سده بیستم، ساخته شده بود.
در اوایل ۱۳۱۳/۱۸۹۵ فکر احداث مسجدی در پاریس در «کمیسیون مستعمرات فرانسوی افریقا» مطرح شد، ولی بر اثر نبودن اعتبار مالی لازم عملی نشد.

در سال های پس از جنگ جهانی اول ، این فکر را بار دیگر سیّد کَدّور بن قَبریت ، دولتمرد مراکشی و رئیس «انجمن اوقاف اماکن مقدس»، به دولت فرانسه پیشنهاد کرد.
برخی پیشنهاد تأسیس این مسجد را به سلطان عبدالحمید (حک: ۱۲۹۳ـ۱۳۲۷) منسوب دانسته اند.
دولت فرانسه نیز مایل بود تا از طریقی مسلمانان شمال افریقا را که در برابر هجوم آلمانی‌ها در کنار نیروهای فرانسه جنگیده بودند، به رسمیت بشناسد و از آنان قدردانی کند.

 

سجاده فرش مسجد پاریس

مسجد پاریس در واقع مؤسسه ای اسلامی است که مرکز بحث و گفتگو های اسلامی در فرانسه به شمار می‌رود و دیگر مساجد پاریس را اداره می‌کند.
این مسجد در امور بسیاری فعالیت دارد از جمله ارتباط با دولت ها و نمایندگی های سیاسی کشور های مسلمان و غیرمسلمان، امور ازدواج و طلاق، جلسات مشاوره ، سازماندهی و اقامه نمازها و سفر حج ، تبلیغ و ارشاد ، انجام اعمال ماه رمضان ، نظارت بر ذبح اسلامی ، انجام مراسم خاکسپاری مسلمانان، کمک به محرومان و خانواده های بی سرپرست، زندانیان و بیماران، برگزاری اجلاس ها، طرح مباحث ادیان توحیدی ، خدمات کتابخانه و تشکیل جلسات آموزشی تفسیر ، حدیث ، فقه و تاریخ و تمدن .

سجاده فرش مسجد پاریس

این مسجد حیاط بزرگی دارد که در هنگام کثرت نمازگزاران ، عده ای در آن به نماز می‌ایستند. حیاط را رواق‌هایی با قوس های نعل اسبی و سقف های چوبی مزین به موزاییک های ظریف احاطه کرده و گرداگرد آن کتیبه ای حاوی تاریخچه مسجد نصب شده است.
همچنین تزیینات حیاط مشتمل بر گچبری ها و کاشی کاری های بسیار ظریفی به شکل ستاره و گل است که در هر مترمربع آن حدود هفت هزار قطعه تراش خورده به کار رفته است.
این حیاط با دری به حیاط مشجری که نمونه ای از باغ های اسپانیایی ـ مغربی است راه می‌یابد. این در و سایبان آن از چوب نفیس و چارچوب آن از سنگ حجاری شده ای است که آیاتی از قرآن کریم به خط کوفی روی آن حک گردیده است.

سجاده فرش مسجد پاریس
در این حیاط ایوانی فرش شده با مرمر سفید و حوض ها و حوضچه‌هایی پلکانی که آب در آن‌ها جاری است و دو کلاه فرنگی برای پذیرایی از میهمانان جلب توجه می‌کند، تالار بزرگی نیز به آن راه دارد که مخصوص پذیرایی از میهمانان و برگزاری اجلاس هاست.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

معرفی محصولات سجاده فرش محراب