سجاده فرش مسجد رستم پاشامسجد «رستم پاشا» یکی از بزرگ ترین شاهکارهای معمار «سینان» است که خلاقیت های معماری او تزیین کننده شهر استانبول است.

مسجد رستم پاشا یکی از مساجد شهر استانبول در ترکیه است. این مسجد در سال ۱۵۶۱ به دستور رستم پاشا صدراعظم و توسط معمار سینان ساخته شده‌است.

از آنجا که زمین‌های منطقه امین اونو هم مرکز تجاری و هم گود بود معمار سینان در زیر این مسجد مخازن و دکان‌هایی ساخته‌است.

ارزش اصلی مسجد ناشی از نقوش گل‌هایی مانند میخک، مینا، لاله، رز و زنبق بعنوان نمونه‌ای از چینی‌کاری در قرن ۱۶ در دیوارهای شبستان ورودی و هم در ستون‌های پافیلی داخلی است.

مسجد رستم پاشا که در قلب منطقه قدیمی «امینونو» واقع شده هیچ گاه خالی از بازدیدکنندگان و توریست هایی که از کشورهای مختلف می آیند،نبوده است.

این مسجد در یک مرکز تجاری در استانبول ساخته شد و به همین دلیل طبقه اول آن به یک سری مغازه برای خرید و فروش و مشارکت مسجد در فعالیت های تجاری شهر اختصاص داده شد.

 زیبایی منحصر به فرد این مسجد به ویژه مربوط به معماری بسیار زیبایی است که آن را شبیه به یک موزه کاشی کرده است.

در دوران عثمانی،رستم پاشا،صدر اعظم وقت که فردی ثروتمند،محتاط و باهوش بود دستور ساخت مسجدی را صادر که به نام خود او نامگذاری شد.

امروز برای وارد شدن به محوطه حیاط مسجد رستم پاشا شما باید یک فضای پلکانی بسیار زیبا که انواع مغازه و رستوران در آن به چشم می خورد را بگذارنید.

وقتی وارد حیاط می شوید،دیوارهایی را می بیند که بسیار هنرمندانه و زیبا به کاشی های آبی رنگ مزین شده اند.

ارزش اصلی مسجد رستم پاشا ترکیه به خاطر نقوش گل‌هایی مانند میخک، مینا، لاله، رز و زنبق بعنوان نمونه‌ای از چینی‌کاری در قرن ۱۶ در دیوارهای شبستان ورودی و ستون‌های پافیلی داخلی است.

این کاشی کاری آنقدر شما را متحیر می کند که قدم گذاشتن در داخل این محوطه را برایتان سخت می کند و سپس وقتی وارد می شوید.

 

سجاده فرش مسجد رستم پاشا

تصویر سجاده فرش مسجد رستم پاشا

 

مسجد رستم پاشا استانبول پر از نمونه های منحصر به فرد از کاشی های دوران عثمانی است.

پروفسور «صوفی ساتچی» از کارشناسان معماری «سینان» با اشاره به کاشی های منبر ،می گوید:اگر به این کاشی ها دست بزنید متوجه می شوید کا کاملا برجسته هستند،چون چیزهایی در درون آنها وجود دارد که هیچ کس از آن خبر ندارد.

این ها کاشی هایی متعلق به ۵۰۰ سال پیش هستند که حتی قاب های پنجره ها را از آنها ساخته اند.

مسجد رستم پاشا گنبدی دارد که بر هشت ستون قرار گفته است،چهار ستون قابل رویت هستند و چهار ستون دیگر از چشم ها پنهانند.

معمار مسجد رستم پاشا ،این گنبد را بر روی یک هشت ضلعی قرار داده است و در حالی که گنبد سطح هشت ضلعی را می پوشاند،گوشه های آن با نیمه گنبدها باز هستند.
این طراحی برای وارد شدن نور به مسجد است.

فاصله میان نیم گنبدها با سه ضلعی هایی پر شده که با کاشی ساخته شده اند.

این یک طراحی عثمانی است که از تعداد بسیار زیادی کاشی استفاده می کند و مانند موزه کاشی است.

واقع بودن این مسجد  ( رستم پاشا ) در یک منطقه مرکزی تجاری عامل بسیار خوبی برای جلوگیری از سرقت کاشی های قیمتی آن است.

بر روی یکی از کاشی ها مسجد رستم پاشا در سمت راست ورودی اصلی مینیاتوری از کعبه است که به سال ۱۰۵۰ برمی گردد که شاهکاری بسیار زیبا و مهم است.

 

سجاده فرش مسجد رستم پاشا

 

یکی از عناصر اصلی معماری عثمانی هنر تزئین است. هنر تزئین معماری که در بناهای شهری و دینی به چشم می خورند، نقش مهمی در زیبایی اثر دارند. چینی کاری در هنر تزئین معاری ترک جایگاه ویژه ای دارد. این هنر به خصوص در دوران عثمانی رواج و توسعه بسیاری داشته است.

می توان گفت چینی کاری در همان دوران از نظر زیبایی با بناها هماهنگی پیدا کرد. یکی از زیباترین نمونه های این هنر را نیز می توانی در مسجد رستم پاشا یکی از آثار معمار سینان مشاهده کنیم. هر چقدر هم که در آثار معمار سینان بهترین کاربرد این هنر به چشم می خورد، بدون شک به هماهنگی تزئینات در محیط داخلی و خارجی با علم معماری نیز توجه بسیاری شده است.

با توجه به دیگر آثار معمار سینان، مسجد رستم پاشا یکی از زیباترین بناها از نظر کاربرد هنر چینی کاری است.

مسجد رستم پاشا در تخته قلعه و در نزدیکی بازار نالبورلار استانبول واقع است. از آنجایی که هیچ کتیبه ای ندارد، تاریخ دقیق ساخت آن معلوم نبوده ولی با مطالعه منابع کتبی می توان دریافت که کار ساخت این مسجد در سال ۱٥٦۱ به پایان رسیده است.

در این مکان قبلا کلیسای بیزانس، و در قرن پانزدهم نیز مدرسه حاجی آقا خلیل وجود داشته است. مسجد رستم پاشا بر روی این بنا ساخته شده است. در طبقه پایینی ۱٦ مخزن و مغازه برای تامین نیازهای مسجد ساخته شده است.

مسجد رستم پاشا در آتش سوزی سال ۱٦٦۰ و زمین لرزه ۱۷٦٦ خسارت دیده و مناره و گنبد آن که در زمین لرزه تخریب شده بود مرمت شده است. در برخی از طاق های اطراف گنبد به ویژه پس از زمین لرزه ۱۷٦٦ تغییراتی انجام گرفته است. طرح روی قوس گنبد به سبک باروق در قرن هجدهم با تزئینات رنگ روغن، آثار باقی مانده از بازسازی های انجام شده در قرن بعدی است. این مسجد برای اخرین بار از سوی مدیریت کل اوقاف مرمت شده است.

سجاده فرش مسجد رستم پاشا

 

معمار سینان با در نظر گرفتن ثروتمند بودن رستم پاشا و علاقه وی به تزئینات، این مسجد را متفاوت از دیگر آثارش و با تزئینات بیشتری طراحی کرده است. به همین علت نیز معمار سینان که در دیگر آثارش طرفدار سادگی بوده در این بنا به هنر چینی کاری جای وسیعی داده است.

مسجد رستم پاشا بر روی پلاتفرمی به مساحت ٤۰ در ٤۰ متر بنا شده است. گنبد مسجد بر روی یک قرقره جای گرفته و سبب تسلط بنا بر اطراف و دیگر بناهای چند گنبدی شده است. معمار سینان در طراحی مسجد بخش ویژه اقامه نماز را به ارتفاع ۱۰ متر بالاتر از سطح خیابان ساخته و این نیز از رسیدن صداهای بیرون به داخل مسجد شده است.

دیوار بین دیوار محراب و منبر مسجد رستم پاشا با طرح شاخه پرشکوفه درختان تزئین شده و اثری بی نظیر و متفاوت از قرن شانزدهم است. استفاده آزادانه از قلم مو در این طرح های طبیعی نشانگر توجه هنرمندان به طبیعت بوده است. هرچند تخمین منبع الهام این گل ها که به عنوان نمونه ای از طبیعت طراحی شده اند غیر ممکن است، احتمال اینکه در قرن شانزدهم از طرح پارچه های با کیفیت و پرطرفدار ترک در بازارهای اروپا نیز وجود دارد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

معرفی محصولات سجاده فرش محراب