مسجد الحسن الثاني - مسجد حسن دومکار ساخت مسجد حسن دوم در سال ١٩٨٧ میلادی آغاز و در سال ١٩٩٣ میلادی در شب سالروز میلاد پیامبر اکرم(ص) به پایان رسید.

مسجد «حسن ثانی» در فارسی به معنای«حسن دوم» یکی از مساجد بزرگ جهان به شمار می رود که در شهر کازابلانکا یا دارالبیضاء مراکش واقع شده است.

این مسجد که به لحاظ وسعت پس از مسجد الحرام و مسجد النبی قرار دارد، در ساحل شهر کازابلانکا و بخشی از آن بر روی آب قرار داردو با کمکهای مردمی ساخته شده است .

کارساخت مسجد حسن دوم در سال ۱۹۸۰ آغاز و در سال ۱۹۹۳ به پایان رسید تا به مناسبت شصتمین سال تولد حسن دوم پادشاه مراکش افتتاح شود.

این مسجد بلندترین ساختمان در جهان مسجد محسوب می‌شود که ارتفاع مناره‌های آن به ۲۱۰ متر می‌رسد و با داشتن ۲۰ هزار متر مربع وسعت بزرگ‌ترین مسجد جهان پس از مسجد الحرام و مسجد النبی به شمار می‌رود.

ارتفاع مناره مسجد حسن دوم به ٢١٠ متر می رسد و مناره آن به سبک اندلسی ساخته شده است و از مرتفع‌ترین بناهای اسلامی در جهان به شمار می رود.

مسجد حسن دوم ظرفیت پذیرش ۲۵ هزار نفر را دارد که از این تعداد مکان نمازخواندن پنج هزار زن جدا شده است و در کنار دریای آتلانتیک قرار دارد و با نورهای لیزری جهت مکه را از مناره‌های خود نشان می‌دهد که نور آن را می‌توان از فاصله چند مایلی در دریا مشاهده کرد.

میشل پینسیو، معمار فرانسه طراحی و معماری این مسجد را برعهده داشت است. دیوارهای مسجد حسن از بتون و مرمر ساخته شده و محوطه داخل آن دارای ستونهای مرمری و گنبدی با حکاکی چوب است و دیوارهای داخلی آن از گچ بری‌های بسیار زیبا برخوردار است. محوطه مرکزی مسجد داری سقفی است که می‌توان آن را باز و بسته کرد. این مسجد با کمکهای مردمی ساخته شده است .

سجاده فرش مسجد الحسن ثانی ( حسن دوم )

مسجد الحسن الثانی فی الدار البیضاء، سمبل مغرب نیز به حساب می آید. همچنین ۵۶۰۰۰۰ سنگ در آن بکار رفته، ستونهای آن دو هزار و پانصد متر مساحت نماز خانه ۲۰٫۰۰۰ متر مربع برای ۲۵٫۰۰۰ نماز گزار بعلاوه ۸۰ هزار متر مساحت فضای سنگ فرش بیرونی . سقف آن باز و بسته می‌شود .

مناره اذان آن أندلسی است و ارتفاع ۲۱۰ متر و مرتفع‌ترین بنای اسلامی است ، مسجد روزعید شصتمین سال تولد ملک حسن ثانی سال ۱۹۹۳ م.انجام شد.

 

سجاده فرش مسجد الحسن ثانی ( حسن دوم )

۲٫۵۰۰ معمار و ۱۰٫۰۰۰ کارگر حرفه‌ای ۶ سال شبانه روز کار کرده‌اند

این مسجد محل اصلی گردشگری کازابلانکا است. شایان ذکر است که این مسجد که سومین مسجد بزرگ جهان پس از مسجد الحرام و مسجد النبی است، نمازگذار بسیار کمی دارد و بیشتر جنبه سمبیلک به خود گرفته و به محلی برای گردشگری تبدیل شده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

معرفی محصولات سجاده فرش محراب